Lugemispäevik: "Come As You Are"

Raamat "Come as You Are: The Surprising New Science that Will Transform Your Sex Life" autorilt Emily Nagoski, avaldatud 2015 aastal kirjastajalt Simon Schuster.

"Come as you are" pealkirjas on sõnademängu hõngu. Raamatu autoriks on kogenud seksuoloog. Teemaks on naiste seksuaalsus. Eelkõige lahkab Nagoski naiste seksuaalset iha pooleldi teaduspõhiselt ja pooleldi empiirilisest kogemusest seksuaalnõustajana.

Raamat on kirjutatud eelkõige naistele, kes tahavad oma seksuaalsust paremini tundma õppida. Meeslugejale pakub see arusaamu, mida mehena polegi ise võimalik taibata või kogeda. Raamatu ideed ei ole ülemäära lihtsad, aga Nagoski kirjaviis on. Keerukamate kontseptsioonide kinnistamiseks loob ta lööklauseid, millele pidevalt tagasi viitab.

"Come as you are" ei sisaldanud minu jaoks midagi vapustavalt uut, kuigi ameerika lugejad kiidavad seda seksuaalsusega seotud võrguruumides taevani. Raamatu peamine sõnum on, et naine peaks endaga rahul olema just sellisena nagu ta on. Enda libiidoga leppimine on esimene samm selle avardamisel. 

Mõned mõtted, millest olin küll varem teadlik, said selgemaks laiali lahatud. Anatoomiliselt näiteks see peatükk, mis kirjeldas, kuidas meeste ja naiste suguorganid koosnevad samadest osadest, erinedes sisuliselt vaid juppide suuruses ja paigutuses. 

Psühholoogilises osas aga näiteks see peatükk, kus Nagoski kirjeldas konteksti olulisust paljude naiste seksuaalvastuses, ehk kirjeldas lahti, kuidas sama tegu või sõna ühelt ja samalt inimeselt saab ühes olukorras olla erutav, teises aga neutraalne või isegi vastik. Meestele loeb kontekst tavaliselt vähem. 

Kontekstist sõltuva seksuaalsuse puhul eeldab erutus Nagoski sõnul seksuaalse keskkonna loomist. Ehk siis sellisel inimesel on raske muutuda õhtul seksuaalseks, kui sellele eelneb täiesti mitteseksuaalne tööpäev, lapsekantseldus ja majakoristus. Kui aga lisada valemisse suudlus kaelale hommikul, paar vallatut sõnumit päeva jooksul ja kojutulek tuppa, mille seisukord on lõõgastav, mitte stressitekitavalt räpane, on kontekst teine. Seda ei maksa sassi ajada vahetuskaubaga "korista toad ära ja saad vastutasuks seksi". Jutt on ikkagi sellest, et inimene jõuab oma hinges seisu, kus ta voodimõnudega mitte lihtsalt ei nõustu, vaid seda ise aktiivselt tahab.

Kui sedasorti mõttekäigud huvi pakuvad, võib raamatust midagi leida. Minu jaoks jäi tekst kohati igavaks ja ei pakkunud piisavalt uut. Kokkuvõttes siiski ei kahetse, et lugesin. 

Hinnang: PIGEM HEA (4/6)