Kauneim matusekõne


Pole vaja uskuda maagiat, et hinnata inimese elu. Pole vaja labastada matuseid, jutustades üksteisele väljamõeldisi hingedest. Pole vaja kutsuda preestrit, kes pajataks matustel muinasjuttu paradiisist. Pole vaja sensitiivi, kes heietaks ebamäärasest teadusvälisest "eluenergiast". Piisab, kui kutsuda matustele füüsik.

Füüsik jutlustaks pisarais emale termodünaamika esimesest seadusest: energia universumis ei kao ega teki, vaid ainult moondub. Tema ema peaks teadma, et iga džaul tema lapse tööd ja iga aatom tema lapse kehast on siinsamas, meiega, ega kao kunagi. Füüsik lohutaks muserdatud isa teadmisega, et universumi jõudude tandril andis tema laps täpselt sama palju vastu kui talle endale osaks sai.

Füüsik astuks ligi murtud südamega abikaasale ja jutustaks talle, kuidas tema armastatu muutis iga footoni teekonda, mis ta näolt kunagi põrkus, iga osakese trajektoori, mis puutus kokku tema naerul suu või lehviva juuksesalguga ja kuidas läbi nende miljardite osakeste maailm tema ümber igaveseks muutus. Seletagu füüsik abikaasale, kuidas lahkunult peegeldunud elektromagnetlained muutsid mitte lihtsalt maailma üldiselt, vaid neeldusid abikaasa silmades võrkkesta fotoretseptorrakkudesse, muutes seeläbi alatiseks abikaasat ennast; kuidas lahkunu hooliv sõna ja heldinud pilk muutsid reaalselt abikaasa ajus sünapsite laenguid ja neuronite võrgustikke, muutsid füüsiliselt ja pöördumatult kogu tema elavat ja hingavat organismi.

Füüsik tuletaks omastele meelde, kui palju meie kõigi siseenenergiast teiseneb soojusenergiaks. Ja kuidas soojusenergia teiseneb tagasi meid kõiki elus hoidvaks siseenergiaks. Füüsik seletaks, kuidas soojus, mis voolas läbi lahkunu elu jooksul, on ikka veel siin, on osa sellest, mis meie praegu oleme. Lakanud on vaid lahkunu kognitiivne osalus.

Füüsik näitaks lähedastele, et nad ei pea otsima lohutust üleloomulikust, kui see mida räägib füüsik, on loomulik. On ehtne osa meie maailmast, mida saab mõõta ja määrata. Pole mõne šarlatani sõnakõlksud, vaid teaduslikult tõendatud faktid.

Mitte ükski neist, kes elavate seast lahkuvad, ei kao. Nad jäävad lihtsalt vähem korrastatuks. Aamen.

---

Ümbertõlgendus kõnest, mille esitas Aaron Freeman kanali NPR News saates "All Things Considered"